Cesta: Soutěže » Učební obory » Soutěže odborných znalostí a dovedností » Stříbrní malíři, tesaři a nejdovednější klempíř na mistrovství ČR
STŘÍBRO PRO NAŠE MALÍŘE A TESAŘE A PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ PRO NAŠEHO KLEMPÍŘE
V období konání Stavebního veletrhu v Brně se žáci meziříčské průmyslovky probojovali rovnou do několika celorepublikových soutěží se zahraniční účastí, soutěže se konaly ve stejném termínu, a to 24. - 25. dubna 2013.
Malíř a lakýrník - 2. místo
Nejprve byla slavnostně zahájena Celorepubliková soutěž malířů a lakýrníků a meziříčskou průmyslovku na tomto soutěžním setkání reprezentovali žáci školy Martin Kubját a David Antoš. Žáci byli velmi úspěšní a obsadili pěkné druhé místo a také obdrželi stříbrný pohár. Soutěžní klání se konalo již podeváté v Brně Lomené, záštitu nad soutěží měla Asociace krajů ČR, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek a Hospodářská komora ČR. Soutěžní přehlídky se účastnilo šest škol z celé ČR. Obsahem soutěže byla teoretická testová část, orientovaná na odborné vědomosti žáků. Druhá, obsáhlejší praktická část byla směřovaná na dovednosti soutěžících. Dovednostní praktická část byla dále rozčleněna na povinnou a volnou tvorbu. Povinná tvorba obnášela zvětšování náročného obrazce podle předlohy a také napodobování struktury dřevin (fládrování). Volná tvorba byla zaměřena na vytváření osobitých kreativních maleb za užití mnoha dekorativních technik. Soutěž hodnotili odborníci z firem a také členové Cechu malířů a lakýrníků ČR. Žáci byli oceněni hodnotnými cenami od sponzorů soutěže. Na soutěž žáky připravovali pedagogové školy Ing. Alena Tvrdoňová a pan Pavel Kučera.
Tesař - 2. místo
Krátce na to bylo zahájeno XI. Mistrovství ČR oboru tesař v Brně, školu reprezentovali žáci učebního oboru tesař Petr Cáb a Lukáš Macíček. Žáci byli rovněž velmi úspěšní a získali pěkné druhé místo, stříbrné medaile, stříbrný pohár a také věcné ceny od sponzorů soutěže. Soutěž vyhlásil Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Soutěže se účastnilo sedm nejúspěšnějších škol z celé ČR, tyto školy se kvalifikovaly do finále z regionálních kol. Vlastní soutěž byla složena z teoretické části (oborný test) a praktické části (náročný dřevěný model střechy). Hodnocení výsledků práce soutěžících provedla hodnotící komise složená z odborníků z firem, členů Cechu KPT ČR a technických vysokých škol. Na soutěžní přehlídku žáky připravovali pedagogové školy Ing. Jaromír Indrák a pan Zbyněk Čep.
Klempíř - nejtalentovanější a nejdovednější klempíř z celé ČR
Poslední ze soutěží v Brně bylo VII. Mistrovství ČR oboru klempíř, školu reprezentovali žáci třetího ročníku učebního oboru Matěj Jalůvka a Tomáš Lichovník. Žák školy Matěj Jalůvka byl v průběhu soutěže vyhodnocen jako nejtalentovanější a nejdovednější klempíř z celé ČR. Zmíněný žák tak získá v rámci slavnostního vyhodnocení v Brně nejvyšší ocenění žáků učebních oborů v ČR, a to zlatou plaketu Českých ručiček. Plaketa bude žákovi předána v červnu, na závěrečném galavečeru v brněnském divadle Reduta. Předmětem soutěže byl vědomostí test a praktické zadání. Časově nejobsáhlejší bylo praktického zadání a žáci měli za úkol do pultové střechy osadit střešní okno, namontovat okapový žlab včetně kotlíku, položit plechovou krytinu včetně lemování atd. Na soutěžní přehlídku žáky připravovali pedagogové školy Ing. Milena Bryolová a pan Zdeněk Jurajda.
Žáky i pedagogy ocenila ředitelka školy Ing. Jindra Mikuláštíková „ Jsme na naše učně i jejich mistry právem velmi pyšní. Skvělých výsledků dosahují i přesto, že materiální podmínky pro jejich odbornou praktickou přípravu nejsou optimální".
Poděkování přináleží všem zmíněným žákům za vzornou reprezentaci školy, uvedeným pedagogům školy za přípravu žáků na soutěž, ale také podporovatelům školy z firem, kteří poskytli meziříčské průmyslovce potřebné materiální vybavení, a to jmenovitě panu Jaroslavu Hrbáčkovi, panu Martinu Halaštovi a panu Pavlu Loupancovi.
Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí se tak v tomto školním roce probojovala se svými žáky na všechna mistrovství ČR ve vyučovaných učebních oborech a její žáci se umístili na předních medailových místech. Stojí za připomenutí, že většina vyučovaných učebních oborů na meziříčské průmyslovce je podporována Zlínským krajem, a to formou žákovských stipendií.